Czym jest alergia?
Alergia to niewłaściwa odpowiedź ze strony układu odpornościowego na obce substancje, które dla zdrowych są zupełnie nieszkodliwe. Substancje te, zwane alergenami wywołują w organizmie łańcuch reakcji alergicznej, prowadzącej do rozwoju stanu zapalnego.
Jak często mamy do czynienia z alergią?
Na alergię cierpi co trzecia osoba na świecie. W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost występowania chorób alergicznych. Ten problem dotyczy wielu krajów na świecie, co wykazują liczne badania. W Polsce według badania epidemiologicznego ECAP w zależności od regionu cechy alergii deklaruje nawet do 40 procent Polaków. Częściej chorują mieszkańcy miast.
Z jakim rodzajem alergii można się spotkać najczęściej?
Najczęściej występują alergie IgE-zależne dotyczące dróg oddechowych to jest alergiczny nieżyt nosa, astma oskrzelowa, ale także alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry czy pokrzywka, alergie pokarmowe. Poza tym coraz częściej spotykamy się z alergią kontaktową czyli uczuleniem na białka drobnocząsteczkowe tak zwane hapteny, które przenikają przez skórę do organizmu i w mechanizmie komórkowym powodują objawy wyprysku kontaktowego. Ten typ alergii dotyczy np. niektórych składników kosmetyków, metali, substancji chemicznych, barwników odzieżowych i wielu innych na co dzień spotykanych alergenów kontaktowych.
Jak można leczyć choroby alergiczne?
Postępowanie lecznicze składa się z dwóch podstawowych elementów: unikania uczulających alergenów i leczenia farmakologicznego, w tym immunoterapii, która jest jedynym przyczynowym leczeniem alergii wziewnej. Zaniedbanie terapii może prowadzić do powikłań np. nawracających napadów astmy, zapalenia zatok, ucha środkowego lub pogłębiania się alergii np. rozwoju astmy u chorego na alergiczny nieżyt nosa czyli progresji w postaci tzw. marszu alergicznego.
Jakie choroby alergiczne diagnozuje i leczy pani w swoim gabinecie?
Zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem chorób alergicznych dzieci i dorosłych. Wykonuję diagnostykę alergii oddechowej, pokarmowej – w postaci punktowych testów skórnych na przedramionach. Zajmuję się diagnostyką i leczeniem astmy oskrzelowej, wykonuję badania spirometryczne, spirometryczne próby rozkurczowe. Zajmuję się także prowadzeniem immunoterapii czyli tzw. odczulania u pacjentów uczulonych na alergeny wziewne. Ponadto kieruję pacjentów na badania immunologiczne w celu diagnostyki alergii IgE zależnych, alergii na jady owadów, zmian skórnych pokrzywkowych, chorób autoimmunologicznych. Ponadto w gabinecie wykonuję także diagnostykę w kierunku alergii kontaktowej czyli tzw. testy płatkowe na skórze pleców składające się z 30 najczęściej uczulających w Polsce alergenów kontaktowych.
Jak można umówić się na wizytę?
Przyjmuję obecnie w ramach gabinetu prywatnego w przychodni Ko-Med w Śremie przy ul. Staszica 1. Na wizytę można umówić się telefonicznie, mailowo lub przez moją stronę internetową. Przychodnia Ko-Med czyni starania aby w przyszłości możliwe było także przyjmowanie pacjentów w ramach NFZ.
Aneta Rzepka jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, specjalista w dziedzinie alergologii. Pracowała i specjalizowała się w dziedzinie alergologii w Klinice Immunologii, Reumatologii i Alergii w Łodzi pod kierownictwem prof. Marka Kowalskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Autorka i współautorka publikacji z dziedziny chorób zakaźnych do otwartej pracy doktorskiej. Zainteresowania – alergologia, immunologia, choroby zakaźne.
Prywatny Gabinet Alergologiczny
Przychodnia Ko-Med. Śrem ul. Staszica 1,
rejestracja tel. 692292076
email: rzepkaaneta@hotmail.com
https://anetarzepka.medfile.pl/
Usługi gabinetu:
Diagnostyka i leczenie:
- Astmy oskrzelowej
- Alergicznego nieżytu nosa i spojówek
- Atopowego zapalenia skóry
- Pokrzywek
- Obrzęku naczynioruchowego
- Uczulenia na jady błonkoskrzydłe
- Immunoterapia podjęzykowa
- Alergii kontaktowej
Zakres badań diagnostycznych:
- punktowe testy skórne z alergenami wziewnymi i pokarmowymi
- spirometra , spirometryczna próba rozkurczowa
- poziom antygenowo swoistych immunoglobulin IgE w surowicy
- testy płatkowe (kontaktowe)
3 Komentarze
Coś w tym jest, bo dopiero po 30-tce zaczęłam mieć objawy alergii w okresie pylenia. Zrobiłam testy, które to potwierdziły, staram się nie wietrzyć mieszkania, gdy na osiedlu koszą trawę, sprawiłam sobie roombę i oczyszczacz powietrza oraz zaczęłam odczulanie. To bardzo uciążliwa dolegliwość 🙁
Niestety Pani doktor nie wykonuje spirometri pacjentom niezaszczepionym w pełni na Covid.Pani doktor podaje w artykule, że stara się przyjmować również na NFZ, ciekawe czy wtedy również będzie sortowała pacjentów?
Super, że mamy w Śremie alergologa. Wiele osób jest zmuszona jeździć do Poznania.