Dostałem dziś rano list (wysłany mailem) do śremskich mediów:
Zwracam się do mediów w Śremie, może Wasi dziennikarze dotrą do osób, które tę decyzję podjęły, aby teraz wycofały się z niej i przeprosiły mnie za nerwy, które straciłam, ponieważ sprawa trwa już od maja. Ja nie chcę oddawać do rozstrzygnięcia mojego problemu do sądu pracy, bo jednak mam ciągle nadzieję, że załatwimy to na szczeblu powiatu. Napisałam również skargę na Panią Bychawską do Przewodniczącego Rady Powiatu, ale zdaję sobie sprawę, że w obliczu panującej pandemii Rada Powiatu będzie miała posiedzenie zdalne.
Podpisano: Malec Wiesława
Oto jego pełna treść:
OSZCZĘDNA PANI DYREKTOR
Szanowna redakcjo czuję dyskryminowana. Może kilka o danych o mojej osobie. Do 31.08.2018 pracowałam w ZST w Śremie, od tego dnia przeszłam na emeryturę z tej szkoły i wyjechałam ze Śremu. Współpraca z Panią Bychawską w czasie mojej pracy zawsze była bardzo trudna i do tej pory ta pani nie pozwala o sobie zapomnieć. Na emeryturę przeszłam z „ gołego” etatu, ponieważ nie miałam żadnych nadgodzin chociaż miałam ukończone studia magisterskie Pedagogika Opiekuńczo Wychowawcza, podyplomowe z Doradztwa zawodowego i Przedsiębiorczości oraz kurs Terapii pedagogicznej. Nie zawieszając emerytury podjęłam pracę, aby każdy rok przepracowany podwyższał moją emeryturę. W tym roku ze szkoły otrzymałam pismo, informujące mnie, że komisja socjalna domagała się zmiany regulaminu i wykluczono mnie z szeregów byłych pracowników szkoły, którzy są objęci opieką socjalną ZFŚS. I teraz moja walka z tymi zmianami, Bo mam już 63 lata i nie wiem ile jeszcze lat przepracuję. Napisałam skargę do Komisji Rewizyjnej do Starostwa, ale sprawę przekazano do Komisji Skarg, która stwierdziła, iż moja skarga jest bezzasadna.
Tak powinno być | Taka jest rzeczywistość |
Osobami uprawnionymi do korzystania z ZFŚS są pracownicy, a także emeryci i renciści – byli pracownicy (art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).
Regulamin ZFŚS nie może zawierać regulacji mniej korzystnych niż przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (art. 9 Kodeksu pracy). Emerytami i rencistami korzystającymi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są osoby, które przeszły na emeryturę lub rentę bezpośrednio w tym zakładzie pracy. Jeśli osoby te następnie świadczą pracę na podstawie umowy o pracę w innej placówce, to korzystają oni z funduszu na zasadach dotyczących pracowników danego zakładu pracy. Osoba, która uprzednio przeszła na wcześniejszą emeryturę i podjęła w nowym zakładzie pracy zatrudnienie, zawieszając wypłatę emerytury, a następnie po rozwiązaniu stosunku pracy ponownie pobiera emeryturę, jest „emerytem – byłym pracownikiem” tego ostatniego zakładu pracy (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 1991 r.; I PZP 56/91; OSNCP 1992/4 poz. 63). Dotyczy to jednak tylko tych emerytów, którzy w związku z podjęciem zatrudnienia mieli zawieszoną emeryturę. Jeżeli podjęcie dodatkowego zatrudnienia nie skutkuje zawieszeniem emerytury, takie osoby korzystają z dwóch Funduszy Socjalnych – z jednego jako emeryci – byli pracownicy, z drugiego – jako pracownicy. Po rozwiązaniu dodatkowe zatrudnienia, mają prawo do ZFŚS tego zakłady, gdzie korzystają jako emeryci. W opisanej sytuacji chodzi o pracownika, który w momencie nawiązania stosunku pracy uprawniony był do renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeżeli więc zatrudnienie nie skutkowało zawieszeniem prawa do renty, to osoba ta była uprawniona do korzystania z dwóch Funduszy – jednego jako rencista – były pracownik i drugiego jako aktualny pracownik. Po ustaniu zatrudnienia osoba ta nie będzie jednak uprawniona do korzystania z ZFŚS w drugim zakładzie pracy. Jeżeli jednak zatrudnienie spowodowało zawieszenie prawa do renty, to osoba ta mogła korzystać z ZFŚS wyłącznie jako pracownik, a po ustaniu zatrudnienia stała się emerytem – byłym pracownikiem tej placówki i będzie korzystała z jej ZFŚS. Zapamiętaj! Prawo do ZFŚS emeryta lub rencisty uzależnione jest od tego, czy podjęcie dodatkowego zatrudnienia skutkuje zawieszeniem emerytury lub renty. Jeżeli tak – emeryt (rencista) korzysta z ZFŚS tylko tam gdzie pracuje, a po ustaniu zatrudnienia będzie emerytem – byłym pracownikiem tego ostatniego zakładu. Jeżeli emerytura lub renta nie jest zawieszona – korzysta z dwóch Funduszy, ale po ustaniu dodatkowego zatrudnienia wraca do macierzystego ZFŚS. Podstawa prawna: · Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. 2019 r., poz. 1352) – art. 2 pkt 5, · Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 listopada 1991 r. (I PZP 56/91; OSNCP 1992/4 poz. 63).
Dariusz Dwojewski
|
Składam skargę na niewłaściwe dysponowanie środkami przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych przy Zespole Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie, który wykluczył moją osobę z listy emerytów uprawnionych do korzystania z funduszu socjalnego tej szkoły. Podano przyczynę wykluczenia, iż według nowego regulaminu, jako emeryt podjęłam pracę i jestem skreślona ze świadczeń Funduszu Socjalnego przy ZST. Od Starosty Śremskiego Pana Zenona Jahnsa otrzymałam odpowiedź z dnia10.07.20, że Organ Prowadzący nie wydaje opinii i podtrzymuje decyzję Dyrektora szkoły. Dnia 23.06.2020r ( data wysłania) otrzymałam pismo o skreśleniu mnie z listy emerytów od Przewodniczącej Komisji Socjalnej przy ZST w Śremie- Pani Musielak jako przewodniczącej komisji socjalnej. Pismo nie miało podpisu Dyrektora szkoły, chociaż to dyrektor zarządza ZFŚS, a komisja jest tylko ciałem doradczym. Jest to bardzo ważna informacja – jedyną osobą w szkole odpowiedzialną w pełni za ZFŚS jest dyrektor. Pismo podpisane przez przewodniczącą tzw. komisji socjalnej, czyli ciała tylko i wyłącznie doradczego, nie ma mocy prawnej!
Zwracam się z prośbą o zbadanie mojej sprawy. Zaznaczam, że ostatnim moim miejscem pracy przed przejściem na emeryturę był Zespół Szkół Technicznych im. H.Cegielskiego. Mimo podjęcia nowej pracy, nigdy nie zawieszałam emerytury. Zgodnie z Ustawą o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych emeryt przestaje być emerytem uprawnionym do świadczeń, gdy podejmie zatrudnienie, zawieszając emeryturę. Ja jej nie zawiesiłam. Na jakiej więc podstawie dokonano mojego skreślenia? Tłumaczenie, że na podstawie „Regulaminu” nic nie zmienia, bo ustawa jest dokumentem nadrzędnym wobec regulaminu, a ten z kolei nie może zawierać zapisów niezgodnych z aktem nadrzędnym. Ponadto, zgodnie z ustawą o ZFŚS, jedynym kryterium przyznawania świadczeń socjalnych jest sytuacja rodzinna i materialna osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Dlaczego więc ja, jako pracujący emeryt ( a nie pracownik, który zawiesił emeryturę ) miałabym być potraktowana gorzej przez Panią Dyrektor, która szuka oszczędności wśród emerytów czynnych zawodowo? |
Byłem jako dziennikarz obecny na posiedzeniu komisji skarg i wniosków w dniu 23 lipca i mogę potwierdzić, że faktycznie komisja odrzuciła skargę byłej nauczycielki ZST w Śremie. Wywody prawne – rzekomo były słuszne. Powoływano się na orzeczenia Sądu Najwyższego. Do sprawy nikt jednak nie podszedł tak zwyczajnie po ludzku. Nie zastanawiano się nad losem emeryta, którego nie wiadomo co będzie czekało w przyszłości. Rada powiatu, która zajmie się problemem pod koniec sierpnia – będzie miała szansę sprawę naprawić! Czy jednak będzie ją na to stać!?
17 Komentarzy
Może komentarz nie do końca odniesie się do artykułu, ale takiego pedagoga jak Pani Malec to ze świeca szukać. Jestem absolwentką tejże szkoły i Pani Malec zawsze służyła pomocą. Kobieta o dobrym sercu. Niestety o Pani Bychawskiej nie można tego powiedzieć. Miała swoich ulubionych uczniów, do reszty nieprzyjemne teksty typu: chyba jesteś w ciąży skoro taka luźna tunike ubrałaś.. Nigdy nie lubiłam Pani Bychawskiej.. Pozdrawiam Panią Wiesia 🙂
Jeden chłopiec urodził się z fiutkiem średnim, a drugi z zajebistym. Ogromnym! Spytacie: który jest szczęśliwy? Żaden – jeden jeździ na wózku, a drugi ma padaczkę. Pytasz czy jest super… No pewnie, że super. Zdrowie!
Pozdrawiam Panią Malec i Panią Marysię!
<3 tęsknię!
Żaden zakład nie daje socjalu pracowałam w odlew nie 42 lata i przeszłam na emeryturę choruję po zawale nikt mi nie dał ani złotówki a z szkoły chcą pieniądze śmiech bo ja nie wiem co to socjal nauczycielom wszystko się należy. By się wstydzili
To nie pierwszy raz, kiedy „Pani Dyrektor” wprowadza zmiany z d…, tak żeby było jak Ona chce…”Tak ma być, bo ja tu jestem dyrektorem”
Pani Wiesława to najlepszy pedagog jakiego znam.. osoba z powołaniem całkowicie oddana dla uczniów, zawsze oferująca swoją pomoc i wsparcie. O pani Bychawskiej jedyne co mogę powiedzieć to tyle, że pamiętam jak stała się dyrektorką szkoły i jej podejście do uczniów zmieniło się o 180stopni. Idealnie opisuje ją stwierdzenie „Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.”
Pani Wiesiu jestem z panią! Powodzenia!
Do ANONIM- trudno się odnosić do sprawy jak się tak niewiele rozumie. Drogi Anonimie, czytania ze zrozumieniem uczą już od podstawówki. Masz z tym problem. Jak piszesz takie głupoty, bez pojęcia o temacie, jesteś zwykłym hejterem. Zamilknij, gdyż tego tematu nie da się obronić. Wiesz co to wykluczenie?
zbulwersowana JA nie mogę korzystać z dwóch pensji to z jakiej racji to się ma należeć tej kobiecie, każdy by tak chciał
Kim jest Pani Malec – CELEBRYTKA
jeżeli była takim dobrym pedagogiem to dlaczego poszła do innego zakładu pracy i zostawiła młodzież, tez bym chciała korzystać z dwóch socjalnych świadczeń. Kto ma tak dobrze chyba tylko Pani Malec.
A Pani Ala chyba nie wie czym jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych…
Z tego wynika, że w starostwie panuje układ zamknięty. Dyrektor szkoły odpowiada za właściwe dysponowanie funduszem socjalnym i w tym przypadku przekroczyła swoje uprawnienia, ponieważ: korzystanie z funduszu uzależnia się wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej (art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych – DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).
Nieprawidłowe jest również podpisywanie jakichkolwiek pism dotyczących spraw osób uprawinych do korzystanis z ZFŚS przez przewodniczącego tzw. Komisji Socjalnej. Tutaj mamy do czynienia z danymi wrażliwymi i nieuprawnionym dostępem do danych osobowych tejże komisji. Proponuję w tej sprawie również złożyć skargę na dyrektora szkoły. Organem właściwym do zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Popierają to ludzie w starostwie? Szanowni radni, przecież też będziecie emerytami. Może już jesteście. Zostaliście wykluczeni? Wyrzuceni? Potraktowani jak niepotrzebne kapcie? Nikomu tego nie życzę.
Tyle się mówi o wykluczeniu. A to społeczności o odmiennym kolorze skory, a to o innej orientacji, a to ze względu na wyznanie… W tym przypadku, poza kwestią finansową( na emerytów jest odpis) chodzi o wykluczenie ze społeczności szkolnej! To jawny skandal i wstyd. O ile wiem wszyscy mówią o równych prawach dla wszystkich- plotą komunały. Wykluczony emeryt – jakby nie był pracownikiem, nawet na Dzień Nauczyciela go nie zaproszą, bo nie ma na niego odpisu na kolację z socjalu!!! Wstyd dla decydentów i tyle!
Odpowiedź ANONIM: Sprawa skargi nauczycielki będzie przedmiotem obrad rady powiatu w Śremie. To forum publicznie dostępne. Rada powiatu swoim autorytetem powinna sprawę rozstrzygnąć. Emerytowana nauczycielka jest zdeterminowana, by dochodzić swoich praw w Sądzie Pracy. Uczniowie szkoły (jeżeli się tym zainteresują) to przejdą praktyczną lekcję, problemów, jaki mogą ich czekać w dorosłym życiu.
Nie powinno się wyciągać spraw „szkolnych” na publiczne forum. Uczniowie szkoły, nie powinni być świadkami sporów między pracownikami (czy też byłymi pracownikami placówki). Fakt wyciągnięcia tego tematu „do mediów” praktycznie od razu, świadczy o urazie byłej pracownicy do dyrekcji placówki. Szkoda, że cierpi na tym placówka
Nigdy nie darzyłam sympatią Pani Marii…
Zawsze wiedziałem że „cycki” lubią mieszać 😉
Śmiech na sali. Jednak nauczyciele są i jakby nie mieszkali na tej ziemi z innej planety. Pracuje i chce socjal….. Hihihi