NAJNOWSZE

Muzeum w Manieczkach prawie na pewno nie powstanie! Wynika to jasno z listu ministra Glińskiego.

Mój imiennik Gliński to ważna figura – w końcu wicepremier! Odpowiedział na interpelację posła Tadeusza Tomaszewskiego.

Odpowiedział „na okrągło”. Ja wyczytałem z jego słów, że nasi lokalni społecznicy nie doczekają się realizacji swojego pomysłu. Zresztą przeczytajcie sami tę odpowiedź – podkreślenia moje:

 

Szanowna Pani Marszałek,

odpowiadając na interpelację nr 9144 Pana Posła Tadeusza Tomaszewskiego z dnia 24 lipca 2020 roku w sprawie utworzenia Muzeum Hymnu Polskiego i gen. Józefa Wybickiego w Manieczkach, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Pomysł odkupienia dworu oraz przywrócenia mu jego dawnej funkcji kulturalnej
i edukacyjnej jest bardzo cenny i z pewnością godny rozważenia. Obiektem zainteresowało się już Muzeum Narodowe w Poznaniu – instytucja kultury podległa Ministrowi Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ewentualne dalsze decyzje muszą być jednak poprzedzone szczegółową analizą stanu właścicielskiego obiektu (sprawdzeniem ewentualnych roszczeń) oraz ekspertyzą jego stanu technicznego. Ważny z tej perspektywy jest także szacunkowy koszt rewitalizacji samego budynku, jak i otaczającego go założenia parkowego.

 Głębokiego namysłu wymaga również ewentualne przeznaczenie dworu na muzeum poświęcone postaci Józefa Wybickiego, gdyż idea ekspozycji musiałaby znacząco odbiegać od tej funkcjonującej już w zachowanym majątku rodzinnym Wybickich w Będominie niedaleko Kościerzyny. Znajdujące się tam Muzeum Hymnu Narodowego powstało w 1978 roku i jest oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od lat gromadzi pamiątki związane
z Józefem Wybickim, polskimi legionami i polskim hymnem narodowym, będąc ważnym punktem na mapie polskiego muzealnictwa.

Z poważaniem

Piotr Gliński

 

Według tego samego schematu – minister Gliński odpowiedział posłowi od Kukiza – Pawłowi Szramce:

Szanowna Pani Marszałek,

odpowiadając na interpelację nr 8623 Pana Posła Pawła Szramki z dnia 13 lipca 2020 roku w sprawie dworu Józefa Wybickiego w Manieczkach, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Pomysł odkupienia dworu oraz przywrócenia mu jego dawnej funkcji kulturalnej i edukacyjnej jest bardzo cenny i z pewnością godny rozważenia. Obiektem zainteresowało się już Muzeum Narodowe w Poznaniu – instytucja kultury podległa Ministrowi Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ewentualne dalsze decyzje muszą być jednak poprzedzone szczegółową analizą stanu właścicielskiego obiektu (sprawdzeniem ewentualnych roszczeń) oraz ekspertyzą jego stanu technicznego. Ważny z tej perspektywy jest także szacunkowy koszt rewitalizacji samego budynku, jak i otaczającego go założenia parkowego.

Głębokiego namysłu wymaga również ewentualne przeznaczenie dworu na muzeum poświęcone postaci Józefa Wybickiego, gdyż idea ekspozycji musiałaby znacząco odbiegać od tej funkcjonującej już w zachowanym majątku rodzinnym Wybickich w Będominie niedaleko Kościerzyny. Muzeum Hymnu Narodowego powstało w 1978 roku i jest oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Od lat gromadzi pamiątki związane z Józefem Wybickim, polskimi legionami i polskim hymnem narodowym, będąc ważnym punktem na mapie polskiego muzealnictwa.

Z poważaniem

 

Udostępnij artykuł:

Polub profil na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *