NAJNOWSZE

Śremianie pamiętają o zbrodni w Katyniu

Pomnik katyński w Parku Śremskich Odlewników został odsłonięty 28 kwietnia 1991 roku. Inicjatorem i organizatorem jego budowy był Miejski Komitet Stronnictwa Demokratycznego w Śremie.

Znany śremski artysta plastyk Eugeniusz Ferster (dziś o godz. 17.00 w Muzeum Śremskim nastąpi otwarcie wystawy poświęconej jego pracom) – zaprojektował tablicę, której odlew wykonała Odlewnia Żeliwa. Zakład ten – później sprywatyzowany – był wydziałem HCP Poznań.

Mszę świętą w kościele NSJ na Jezioranach odprawił ówczesny proboszcz i budowniczy kościoła Bogdan Elegańczyk w asyście proboszcza kościoła Św. Ducha w Śremie – Mariana Roszyka. Obaj proboszczowie już nie żyją.

Po mszy świętej procesja udała się pod pomnik, gdzie symbolicznego odsłonięcia dokonali synowie zamordowanych w Katyniu oficerów: Jacek Radomski i Włodzimierz Nowakowski.

Pomnik w dzisiejszym kształcie istnieje od 2012 roku, kiedy to dokonano jego modernizacji i rozbudowy.

Dodatkową tablicę pamięci ofiar wypadku lotniczego pod Smoleńskiem odsłonił 19 maja 2013 roku sam Jarosław Kaczyński – prezes PiS, który gościł wówczas w Śremie.

Dziś przed południem po pandemicznej dwuletniej przerwie pod pomnikiem w parku na Jezioranach odbyła się uroczystość upamiętniająca radziecki mord na polskich oficerach.

Delegacje przybyły pod pomnik w przemarszu po mszy świętej odprawionej o 10.15 w kościele NSJ.

Tam odbył się apel poległych (bez wątku smoleńskiego) po czym złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

 

 

 

Udostępnij artykuł:

Polub profil na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *