NAJNOWSZE

Śremskie strefy ubóstwa

Podczas czwartkowej (28 maja) sesji Rady Miejskiej w Śremie, która odbędzie się w sali Muzeum Śremskiego – przedstawione zostanie sprawozdanie z działalności Ośrodka pomocy Społecznej w Śremie za rok ubiegły. Radni zapoznają się też z oceną zasobów pomocy społecznej w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej.

Zajrzałem do obu dokumentów przygotowanych przez kierownik OPS – Marię Świdurską (na zdjęciu).

Przedstawiam poniżej kilka wynotowanych ciekawostek, dających obraz skali zjawiska środowisk wymagających pomocy w naszej gminie.

Pomocy społecznej wymaga niespełna 4 procent (3,36%) wszystkich mieszkańców – co daje liczbę 1412 osób. W ubiegłym roku przybyły 54 osoby. Głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy jest niepełnosprawność oraz długotrwała i ciężka choroba.

Ale są także oczywiście przemoc w rodzinie czy alkoholizm. Te patologiczne zjawiska dotknęły 117 rodzin. W 82 rodzinach z dziećmi istniało podejrzenie stosowania przemocy.

Ośrodek Pomocy Społecznej w 2019 roku dla 246 dłużników alimentacyjnych występował i prowadził postępowania. Średnia kwota zadłużenia przypadająca na jednego dłużnika alimentacyjnego wynosi 28.745,12 zł. Najwyższa kwota zadłużenia dłużnika alimentacyjnego wynosi 244.345,23 zł.

 

 

 

Udostępnij artykuł:

Polub profil na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *