NAJNOWSZE

Jak się nie nauczymy segregować śmieci – to dostaniemy „po kieszeni”!

Ostrzega burmistrz Śremu Adam Lewandowski i w tym przypadku – trudno nie przyznać mu racji. Zresztą przeczytajcie sami (fragment wywiadu) z najnowszego informatora miejskiego.

(…) Analizy pokazują, że śmieci segregowanych jest coraz więcej, że staramy się oddzielać papier od plastiku itp., niestety nie dbamy o wystarczają dokładność, nie zastanawiamy się czasem dokąd powinien trafi ć styropian czy zabawka. W połowie czerwca w Mateuszewie przeprowadziliśmy kontrolę odpadów selektywnych. I tu niestety okazało się, że w sekcji tworzyw sztucznych znajdowały się odpady, które powinny trafi ć do innych kategorii: zmieszanych, papieru czy wielkogabarytowych. Jeżeli wszyscy mieszkańcy nie będą poprawnie segregować produkowanych przez siebie odpadów, prawdopodobnie będą czekać nas podwyżki. Wyjaśnię może mechanizm działania: jeżeli odpad jest czysty – czyli dobrze posegregowany – wartość, jaką gmina płaci za zagospodarowanie tony jest o ponad 50% niższa niż odpadu brudnego. Za tonę odpadów papierowych czystych (czyli właściwie posegregowanych) gmina płaci 90 zł, za tonę odpadu brudnego – 180 zł. Niewłaściwa segregacja śmieci doprowadzi nas do podniesienia opłat za gospodarowanie odpadami. Obecne stawki (18 i 13 zł) nie pokrywają kosztów całego systemu. W sąsiednich gminach opłata już wynosi 27 zł.
Jeżeli ktoś ma problem i nie wie, jak segregować odpady, polecam zainstalowanie darmowej aplikacji EcoHarmonogram. Dostępny tutaj jest „elementarz segregacji”: po wpisaniu nazwy odpadu, uzyskamy informację, do którego pojemnika czy worka ten konkretny odpad ma trafić. W Urzędzie Miejskim w Śremie można pobrać bezpłatną broszurę informacyjną. Sposoby segregacji są też opisane na stronie srem.pl. Naklejki z podziałem odpadów są też na pojemnikach przy budynkach wielolokalowych. Apeluję o działanie – segregujmy odpady z rozmysłem i uwagą. Właściwa segregacja to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również poprawa środowiska!”

Udostępnij artykuł:

Polub profil na Facebooku

4 Komentarze

 1. ja

  Pani LOKATORKO, już niedługo segregacja będzie pięcio frakcyjna, więc może Pani już sobie robić miejsce na dodatkowe kubełki.

  A wyrywkowe sprawdzanie kubłów w domu mnie naprawdę urzekło <3 Ciężarówka z gestapo już pod blokiem będzie czekać na nieposłusznych.

 2. Gość

  Myślę że zacząć trzeba od kolebki.Czy w domach są pojemniki na segregowanie śmieci.Od tego zacząć.Wyrywkowo !!!! Wtedy będzie wiadomo kto robi burdel przy kontenerach. Spółdzielnia niech zrobi zebranie i pomyśli trochę co zrobić z wciąż powtarzającym się problemem.Nie będę płacić więcej. Segreguję

 3. Lokatorka

  Ja osobiście segreguje.W każdym worku odpowiednie odpady.Szklo , papier, plastik i odpady biologiczne.Chodze między tymi kontenerami i odpowiednio wyrzucam.Jak widzę ten syf przy śmietnikach to ogarnia mnie rozpacz.Dlaczego mam płacić więcej bo jeden z drugim ma to w pompie i miesza wszystko razem.Pelna kontrola i monitoring.Wlepiac kary a nie karać tych co segregują. Zdarzylo się raz tak , że podjechało auto wyrzuciło zawartość i dało dyla.Za to też mamy płacić. Monitoring !!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *