NAJNOWSZE

Miłośnicy dwóch pedałów żalą się na władze powiatu śremskiego…

Taki list dziś otrzymałem:

„Dzień dobry Panie Redaktorze,

 w załączeniu przesyłamy informację prasową o odwołaniu Rowerowego Rajdu Retro i Retro Festivalu Śrem 2023 w terminie od 29 kwietnia do 1 maja oraz ilustrację zdjęciową do tego tekstu.

 Będziemy zobowiązani za publikację załączonych materiałów na Państwa łamach.

 Państwo znacie lepiej niż my realia śremskie i może nam podpowiecie, co może wpłynąć na Pana Starostę Zenona Jahnsa, aby zmienił on swoją decyzję odnośnie nie przyznania dotacji dla naszych imprez, które chcemy zrobić dla mieszkańców Powiatu Śremskiego.

Pan Starosta po raz 2-gi nie chciał się nawet z nami spotkać, aby porozmawiać o naszych wydarzeniach.

 Aby przekonać Pana Starostę Zenona Jahnsa do naszych imprez, prosiliśmy o pomoc Pana Przewodniczącego Rady Powiatu Marcina Szydłowskiego. To niestety nic nie dało.

 Sprawa braku dotacji ze Starostwa Powiatowego w Śremie stawia nas na straconej pozycji przy ubieganiu się o dofinansowanie naszych imprez na poziomie ogólnopolskim.

We wnioskach dotacyjnych trzeba podać już pozyskanych partnerów finansowych projektów. Przyjmuje się, że są to lokalne władze samorządowe, bo przecież imprezy robimy w pierwszej kolejności dla lokalnej społeczności.

 Rozmawialiśmy też z wieloma śremskimi przedsiębiorstwami, ale te odmówiły wsparcia imprez tłumacząc się niepewną sytuacją gospodarczą.

 Tak więc, jest to zaklęty krąg, bo nie mając zebranych środków na imprezy na poziomie lokalnym, jesteśmy na przegranej pozycji przy ubieganiu się o kolejne dotacje na poziomie ogólnopolskim.

 Naszej fundacji bardzo zależy, aby zorganizować Rowerowy Rajd Retro i Retro Festival na dobrym poziomie. Chcemy, aby nasze imprezy dały radość mieszkańcom Powiatu Śremskiego, bo to największa wartość jaką możemy dać od siebie innym.

 Pozdrawiam,

Iwona Cerba

Fundacja Pro Bike & Dance – założycielka i Prezes

Mój komentarz: 

Pani Iwono! Pana Zenona Jahnsa – starostę śremskiego znam od kilkunastu lat i nie mam dla Pani dobrej wiadomości. To stary wyga i ma nosa, jeżeli nie jest do czegoś przekonany to na nic się zdadzą prośby, groźby i nalegania. Zdania nie zmieni. Jednak jak wynika z informacji (zamieszczam ją poniżej) – widzę, że nie składa Pani broni! Może jednak uda się zorganizować tę imprezę?! 

INFORMACJA PRASOWA:

Z przyczyn niezależnych od nas organizatorów, nasza fundacja Pro Bike & Dance (KRS 0000558009) jest zmuszona odwołać Rowerowy Rajd Retro i Retro Festival Śrem 2023 w terminie od 29 kwietnia do 1 maja. Nie udało się nam spiąć budżetu tych imprez. 

Starostwo Powiatowe w Śremie odmówiło nam wsparcia finansowego naszych imprez. Bardzo nas to zaskoczyło, bo Powiat Śremski posiada środki, aby dofinansować takie wydarzenia jak nasze.

Brak dofinansowania ze strony Starostwa Powiatowego w Śremie komplikuje nam możliwość pozyskania dotacji na poziomie ogólnopolskim.

Nie składamy jednak broni – prowadzimy rozmowy z nowymi, lokalnymi partnerami, aby pozyskać ich wsparcie dla imprez, zanim zaczniemy się ubiegać o dofinansowanie na poziomie ogólnopolskim.

Chęć udziału w  Rowerowym Rajdzie Retro i Retro Festivalu wraził Pan Czesław Lang – srebrny medalista Olimpiady w Moskwie w 1980 r., Wicemistrz Świata w drużynowym wyścigu szosowym w 1979 r., organizator wyścigu Tour de Pologne, ‘człowiek-instytucja’ jeśli chodzi o polskie kolarstwo.

Wolę uczestnictwa w Rowerowym Rajdzie Retro zgłaszają nam kolekcjonerzy i posiadacze rowerów zabytkowych z: Gdańska, Gdyni, Olsztyna, Warszawy, Tomaszowa Mazowieckiego, Gubina, Jeleniej Góry, Wrocławia i Śremu.

Jesteśmy zdeterminowani, aby zorganizować Rowerowy Rajd Retro i Retro Festival Śrem 2023 od 15 do 17 września.

Rowerowy Rajd Retro i Retro Festival Śrem 2023 będzie pionierskim wydarzeniem w naszym kraju obejmującym:

 • wycieczki na zabytkowych rowerach w strojach z epoki: 30 km do dóbr gen. Dezyderego Chłapowskiego w Turwi i 60 km do Opactwa Benedyktynów w Lubiniu – ‘Perły wśród niziny’     
 • koncerty zespołów grających muzykę retro: Warszawskie Combo Taneczne Jana Młynarskiego wykonujące największe polskie przeboje l. 20-tych i 30-tych oraz CUARTETO RE! TANGO grającego utwory tanga argentyńskiego
 • warsztaty z tanga argentyńskiego, które poprowadzą instruktorzy z poznańskiej szkoły tanga Casa Buena
 • wystawę zabytkowych rowerów
 • strefę handlu zabytkowymi rowerami
 • stoiska firm z odzieżą i dodatkami retro
 • Konkursy Retro Elegancji 

pod zdjęciem

Iwona Cerba – założycielka i Prezes fundacji Pro Bike & Dance – z damką ‘Globus’ z 1935 r. z poznańskiej wytwórni Stanisława Wawrzyniaka przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Śremie na stronie na marzec w kalendarzu z rowerami zabytkowymi 2023. 

 

Udostępnij artykuł:

Polub profil na Facebooku

1 Komentarz

 1. Anonim

  Pani Iwono, organizujcie jakieś imprezy dochodowe, przy różnych uroczystościach państwowych, możliwości są duże, a nie jałmużyć, za darmo umarło
  Pozdrawiam i życzę sukcesów.ELMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *