NAJNOWSZE

Młodzi śremianie z pasją zapraszają…

Śremski Instytut Historii to stowarzyszenie zrzeszające młodych ludzi – pasjonujących się lokalną historią. Wielokrotnie już widzieliśmy ich inicjatywy i przedsięwzięcia.

Pamiętali o rocznicach urodzin czy śmierci wielu Śremian, którzy zasłużyli się dla miasta w różnych o naszej przeszłości.

Z moich obserwacji (życzliwie podglądam ich działania) wynika, że szczególnie upodobali sobie okres międzywojenny.

W najbliższą niedzielę – 9 stycznia organizują obchody 83. rocznicy śmierci, pogrzebu i ustanowienia Parku Romana Dmowskiego w Śremie, w okresie żałoby w Wielkopolsce, na nadzwyczajnej sesji rady miejskiej 9 lub 11 stycznia 1939 roku z inicjatywy Sylwestra Szczepskiego.

W zaproszeniu na to wydarzenie czytamy:

O 12:15 rozpocznie się Msza Święta, na której będziemy modlić się o łaskę Nieba dla śp. Romana Dmowskiego. Miejsce – Kościół NMPW w Śremie (Fara)

Po mszy udamy się na cmentarz farny, by wspólnie zapalić znicze zmarłym działaczom narodowym ze Śremu.

O 13:30 sformułujemy kondukt żałobny i ruszymy w stronę rynku. Podczas marszu będzie puszczony „Marsz pogrzebowy” Chopina jak na pogrzebie 7 stycznia 1939 roku i zostaną odczytane nazwiska wszystkich śremskich endeków. Kondukt zatrzyma się na rynku i tam złożymy wiązanki w miejscu rozstrzelania Śremian 20 października 1939 roku przez Niemców.
Po tym udamy się w stronę Parku Miejskiego im. Powstańców Wielkopolskich, gdzie przy wejściu się zatrzymamy i organizatorzy wraz z zaproszonymi gośćmi wygłoszą przemówienia.

Zachęcamy przynieść znicze i kwiaty, by wspólnie, w pięknym stylu oddać hołd bohaterom.

Mój komentarz:

Chłopaki (i dziewczyny – szefową ŚIH jest Jagoda Celińska) – robią dużo dobrego dla naszego miasta. W dobie życia ze smartfonem w ręku potrafią pochylić się nad tym co wydarzyło się na Ziemi Śremskiej przed wieloma laty. Przypomnieć ludzi z minionych epok. Pokazać jak się wtedy żyło. To młodzi ludzie o przekonaniach (jak zauważyłem) prawicowych. Nie poglądy są tutaj jednak ważne lecz zapał i chęć do działania. Życzę im powodzenia we wszelkich przedsięwzięciach.

Udostępnij artykuł:

Polub profil na Facebooku

3 Komentarze

  1. Johnny

    Dzisiaj na wzór polityków pewnej parti stało się modne przypiąć biało-czerwoną broszkę w klapę marynarki i głosić,,bogoojczyźniane frazesy”oraz kłamać,kłamać,kłamać… życzę tym młodym pasjonatom by trzymali się z dala od brudnej polityki, kierowali się prawdą,obiektywizmem i tolerancją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *