NAJNOWSZE

Na co Ukraińcom w Śremie skwer!?

Hitem mijającego tygodnia informacja, że Rada Miejska w Śremie zamierza w piątek 23 września podjąć uchwałę, w sprawie nadania nazwy skwerowi przy kościele Św. Ducha. 

Nazwa ta brzmi: Skwer im. Bohaterów Ukrainy 2022.

W uzasadnieniu do uchwały podpisanym przez burmistrza Śremu Adama Lewandowskiego czytamy m.in.: 

(…)Propozycja nadania nazwy skwerowi położonemu w Śremie przy ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego, ma na celu uhonorowanie dzielnego narodu ukraińskiego i zaakcentowanie naszej solidarności w trudnym okresie zmagań wojennych. Inicjatywa ta zgłoszona została przez spółkę Kreatywna Edukacja Plus Sp. z o.o. i, jak czytamy we wniosku, stanowić ma wyjątkowe wyróżnienie dla obywateli Ukrainy zamieszkujących na terenie naszej gminy oraz ogromny akt solidarności.”

Działki o ewidencyjnych numerach 1073 i 1074 stanowią własność gminy Śrem i Rada Miejska może sobie z nimi robić co chce. 

Projekt ten wzbudził sporo kontrowersji wśród mieszkańców Śremu, czemu dali oni wyraz w komentarzach na wielu forach internetowych lokalnych mediów w tym i oczywiście na łamach Śremskiego Komentarza Politycznego.

Pomysł ten pochodzący ze spółki Jolanty Tylman i Jakuba Tylmana wydaje mi się niedorzeczny zwłaszcza w czasie, gdy w obliczu wielowątkowego kryzysu (inflacja, koszty energii, braki opału itp.) narastać będzie w frustracja i niechęć do naszych gości z Ukrainy, którym tego typu odznaki solidarności (jak nazwa przykościelnego) skweru w niczym nie pomogą. Tylko mogą zaszkodzić, bo nasuną historyczne skojarzenia o Banderze i Wołyniu.

Dwa dni matka dziecka chorego na cukrzycę ubolewała, że polskie dzieci muszą czekać w długich kolejkach na pompę insulinową, podczas, gdy dzieci ukraińskie dostają ją od ręki. 

Warto więc, by radni zastanawiali się zanim poprą ten projekt. Ja sam jestem całym sercem za pomocą naszym gościom z Ukrainy. Też im wymiernie pomagam. Jednak nazewniczy gest skweru uważam, za szkodliwy i bezsensowny. 

Zapraszam do wyrażania opinii. 

 

 

Udostępnij artykuł:

Polub profil na Facebooku

6 Komentarzy

 1. ziuta

  ci tylmanowie to sąodklejeni i to równo. byla wuefistka i jej syneczek co na festynie nsj wył na scenie jak do księżyca

 2. Johnny

  Żałuję,że wczorajsza debata i głosowanie w sprawie nadania nazwy skwerowi przy ul.Stefana Wyszyńskiego nie doszło do skutku,a tak bardzo chciałem poznać zdanie naszych radnych o,, Bohaterach Ukrainy”.
  Wczoraj Andrzej Duda pełniący obowiązki prezydenta RP zrobił z siebie PAJACA na usługach partii,odznaczając najwyższym odznaczeniem państwowym Antoniego M. któremu publicznie przedstawiono,oszustwo,manipulacje oraz zatajenie oficjalnych wyników badań.Gdyby Polska była NORMALNYM krajem zadziałały by konstytucyjne służby,by wyjaśnić sprawę i albo autor reportażu albo szef podkomisji Smoleńskiej na długie lata zniknęli by z życia publicznego. A co się dzieje w polskiej chorej rzeczywistości? PAD dekoruje gó..o kwiatkiem!
  Już mam to dość … Niech skwer nazywa się im. A Hitlera czy J,Stalina znajdą się tacy,którzy ich gloryfikują jak i tacy ktorzy widzą ich tylko jako zbrodniarzy…

 3. Piotr Hoffmann

  Odpowiedź JOHNNY: Dlatego też cała ta sprawa wojny Rosji budzi kontrowersje. Co by jednak nie było to Putin jest największym złem. Miejmy nadzieję, że jak Putina usuną wszystko wróci do normy.

 4. Johnny

  Dzisiaj bohaterami Ukrainy przedstawiany jest min.Batalion Azow sformowany w 2014 roku który wchodzi obecnie w skład armii ukraińskiej.Jego członkowie odwołują się do dorobku nie tylko Stefana Bandery, ale także Adolfa Hitlera i oddziałów SS. Wyraża się to w symbolice używanej przez batalion Azow. Wystarczy wejść na ich oficjalną stronę by dowiedzieć się czyim imieniem organizowane są tam różnego rodzaje turnieje, zawody memoriały. Jeśli dzisiaj ci żołnierze wykorzystujący nazistowską symbolike, hakenkreutze, emblematy ss,są bohaterami ukrainy to jest sprawa samych ukraińców. Dzisiaj w Polsce także słyszymy głosy gloryfikujące kolaborantów Hitlera,mordujących ludność cywilną bo chcieli wyzwolić kraj z ,,żydokomuny”.Jeśli Ukraińcy sami nie rozwiążą tego problemu u siebie (a nic nie wskazuje na to) gloryfikacja takich Ukrainskich bohaterów jest nie na miejscu.
  chyba,że zaakceptujemy flagi i symboliki OUN-UPA i SS Galizien….

 5. Johnny

  Do ANONIM
  Będąc kilkakrotnie na Ukrainie przyzwyczaiłem się do kultu Bandery gdzie chyba w każdym miescie i wsi jest jego pomnik,nazwa placu lub ulicy czczona jego imieniem i dekorowana flagami OUN-ukraskich nacjonalistów i symboli SS Galizien. No cóż jeśli,są u siebie na Ukrainie mogą wstawiać pomniki komu tylko chcą,ale szlag mnie trafia gdy w Polsce w telewizji słyszę pieśni organizacji UPA ,,”Oyu luzi chervona kalyna” albo ,,БАТЬКО НАШ БАНДЕРА. Ale jeśli będziemy chcieli być ,,cool” dla naszych przyjaciół z Ukrainy to nauczmy się tych pieśni,odśpiewamy te chymny na otwarciu placyku to będzie miło.Do dzisiaj nie ma zgody władz ukraińskich na zbadanie masowych grobów ofiar rzezi Wołyńskiej więc o przeprosinach ZAPOMNIJ…

 6. Anonim

  Wypadałoby ,żeby nasz burmistrz poczekał z tym aż prezydent ukrainy i cały ich naród potepi banderowców i Stefana Banderę ,przestaną z nich na ukrainie robić bohaterów a oficjalnie muszą uznać banderowców i Banderę oraz jego podobnych za zbrodniarzy wojennych,na polskiej ludnosci cywilnej
  . Wtedy dopiero ma sens hwalenie Ukraińców. Jak na razie ich jeden z ministrów jasno się określił i stanowisko Ukrainy,że Bandera to ich bohater,a mordy były po obu stronach. Ale to ukraincy rozdzierali na żyjące jeszcze dzieci i rozcinali kobietą brzuchu by sie wykrwawiły. Najpierw niech rządzi Ukrainy przeprosi za tamten okres ich działań i sie z tego rozliczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *