NAJNOWSZE

Niedługo otworzą w Śremie chińską fabrykę chemiczną…

Z tej okazji zajrzałem do protokołu z XXIV  Nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Śremie, która odbyła się 4 grudnia  2020 roku,  w trybie zdalnym.

Kilka cytatów z owego protokołu:

(…) “Tutaj jeżeli chodzi o sprawę tego zakładu chińskiego, no tu rzeczywiście problem jest ogromny, bo informacje które odczytałem w internecie na temat podobnych zakładów produkujących elektrolit w Chinach są bardzo niepokojące. Dochodzi często do wypadków. W jednym z wypadków zginęły 64 osoby, wiele osób zostało rannych podczas eksplozji w fabryce elektrolitu w Chinach. Wybucha często też benzen” radny Robert Piątek. 

(…) “I ostatnia kwestia o której już wspominałem na samym początku, powiem tak, inwestor jest z Chin. Osobiście mam ograniczone zaufanie do danych pochodzących z Chin, przypominam Chiny są Państwem, które jest w tej chwili jednym z największych trucicieli na naszym globie. Dziękuję bardzo za to że mogłem tych parę zdań powiedzieć”radny Piotr Mulkowski. 

Fragment opisowy protokołu: 

(…) “Radny Robert Piątek zauważył, iż uważa, że porównanie z Pyszącą nie jest właściwe, bo tutaj obawiam się że problem może być dużo większy niż Pysząca. W Chinach jest ponad 247 wiosek rakowych. Są to obszary, które są umiejscowione w pobliżu fabryk chemicznych na terenie całego kraju. Ja mam pytanie teraz , czy jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować substancje rakotwórcze, które będą wydostawały się do atmosfery.”

Odpowiedź w sprawie substancji rakotwórczych:

Pan Paweł Mroczkowski (przedstawiciel firmy AB Industry) stwierdził, iż jeżeli mówimy tutaj o substancji rakotwórczej, taka substancja będzie używana do produkcji. Jest to propano-sulton. Na tą substancję zwrócono szczególną uwagę podczas projektowania. Został przygotowany projekt systemu dozowania substancji propanu-sultonu w pełni automatyczny i hermetyczny. 

Wniosek formalny radnego Roberta Piątka: 

„Rada Miejska w Śremie po wnikliwej analizie zobowiązuje Burmistrza Śremu, Pana Adama Lewandowskiego do podjęcia działań zmierzających do wycofania się z planowanej budowy zakładu, którego produkcja może przyczynić się do degradacji środowiska i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców naszej gminy.”

W głosowaniu wniosek Roberta Piątka przepadł: 

Odrzucili go radni: 

Żaneta Koch, Mariusz Kociemba, Krzysztof Lewandowski, Barbara Ratajczak, Piotr Rojek, Katarzyna Sarnowska, Nina Stępa, Edward Szczepański, Lilianna Wąsik, Zdzisław Żeleźny.

Owa dziesiątka przegłosowała radnych: 

Marek Basaj, Tomasz Jakuszek, Artur Konon, Piotr Mulkowski, Robert Piątek, Cezary Strzelec, Martyna Wachowiak, Rafał Wachowiak, Tomasz Wojna.

Nieobecni na sesji byli: 

Andrzej Mieloszyński, Grzegorz Wiśniewski

Mój komentarz: 

Ja osobiście mam zero zaufania do Chińczyków i ich chemicznych fabryk. Muszą minąć lata, abyśmy się przekonali, czy owa inwestycja wyjdzie nam (jako lokalnej społeczności) na zdrowie czy niestety nie. Osobiście mam złe przeczucia.


Udostępnij artykuł:

Polub profil na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *