NAJNOWSZE

NIK dobierze się do skóry władzom Śremu i prezesowi „komunalki”!

Oryginalny donos złożył poseł Paweł Szramka, którego społecznym asystentem jest społecznik z Lucin – Mirosław Piasecki. Swoje trzy grosze w tej sprawie ma również inny mieszkaniec Lucin – radny powiatowy Emil Majsner!  Poniżej tekst interpelacji skierowanej do ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Szanowny Panie Ministrze!

W związku z drastycznymi podwyżkami cen za wywóz i składowanie śmieci w gminie Śrem wnoszę o przeprowadzenie kontroli NIK i innych instytucji w zakresie poprawności działania ZGO sp. z o.o. oraz PGK sp. z o.o. na obszarze Wielkopolski. W dniu 31 sierpnia 2020 r. radni gminy Śrem przegłosowali drastyczne podwyżki cen wywozu śmieci i tak dla przykładu ceny zostały podniesione z 13/18 zł na 31/36 zł za osobę w zależności od strefy, przy argumentacji:

1. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego podniósł opłaty.

2. Wzrost rok do roku wyprodukowanych śmieci o 100 ton (co daje przy zaludnieniu gminy Śrem ok. 38 tys. mieszkańców – ok. 3 kg śmieci więcej na jednego mieszkańca miesięcznie, czyli 3 kg śmieci kosztuje 20 zł, gdyż o tyle podwyższono opłaty).

3. Wzrost cen za składowanie na instalacji ZGO sp. z o.o. Witaszyczki.

Warto nadmienić, iż gmina Śrem jako udziałowiec zarabia na udziałach ZGO sp z o.o., natomiast sama spółka ZGO sp. z o.o. doposaża w sprzęt PGK sp z o.o. w Śremie. Owszem, gmina Śrem nie wypłaca dywidendy z udziałów w spółce ZGO, ale czy to nie jest zbyt mało transparentne przenoszenie środków finansowych spółek zależnych od gminy Śrem?

W odpowiedzi na zapytanie radnego powiatu śremskiego Emila Majsnera pojawia się wiele wątpliwości co do transparentności gminy, jaki i obu spółek powiązanych z gminą Śrem. W związku z powyższym wnoszę jak w sentencji, załączając link do ww. pisma i odpowiedzi uzyskane od przewodniczącej rady gminy:

pismo: http://www.srem.esesja.pl/zalaczniki/93625/pismo-radnego-rady-powiatu-e-majsnera_890845.pdf

odpowiedź: http://www.srem.esesja.pl/zalaczniki/93625/odpowiedz-na-pismo-e-majsner_892524.pdf

Szczególną niegospodarność można zauważyć w punkcie 6 powyższego pisma radnego Emila Majsnera. Prezes PGK sp z o.o. podjął się bezprawnie (ze względu na brak opinii środowiskowej) budowy punktu przeładunkowego śmieci w centrum Śremu. Po protestach lokalnej społeczności doszukano się, iż ww. inwestycja była podjęta bez wymaganych dokumentów, a na jej realizację wydano już ponad 344 tys zł. Do dziś nikt finansowo nie poniósł odpowiedzialności, a stratę 344 tys. zł ujęto z odpisu spółki.

W związku z powyższym: Czy MSWiA może zweryfikować poprawności naliczenia podniesionych opłat za śmieci i zlecić kontrolę NIK wobec działalności gminy Śrem?

Udostępnij artykuł:

Polub profil na Facebooku

8 Komentarzy

 1. Andrzej

  Burmistrz ze swoimi ludźmi przegłosuje wszystko, mają większość w radzie, stąd w Śremie stagnacja i betonowanie a za takie sprawy jak nielegalne wysypisko w Pyszącej, które regularnie się pali nikt nie odpowiedział. Burmistrz gra na czas i w zasadzie co mu kto zrobi ?! NIK to za mało, trzeba tutaj CBA za wszystkie ciemne sprawki, wyprzedaż ziemi Śremskim pseuo-deweloperom, która też jest pseuo-zgodna z prawem, budowanie na terenach rekreacyjnych bloków, potem deweloper niby karę płąci (równowartość jednego mieszkania), która jest wkalkulowana z cały biznes i jest to kara groszowa, przy 50, 80 czy 100 mieszkaniach zarabiają miliony płacąc 100tys. czy 200tys. zł kary. Już teraz Śrem jest zaburzony i zepsuty na przynajmniej 100 lat, bo kto zburzy te badziewia wybudowane przy Zamenhofa czy na terenach po kortach tenisowych, że o osiedlu „Nad Zalewem” nie wspomnę ? Podwyżki opłat za wody opadowe – mam nadzieję ze to nie mieszkańcy Śremu będą dopłacać do zabetonowanego rynku czy takich obiektów jak Zamenhofa ?\
  W Śremie nie funkcjonuje coś takiego jak planowanie urbanistyczne i jakieś reguły, chyba że chodzi o zwykłego mieszkańca, wtedy urzędnicy potrafią być „nadzwyczaj skuteczni” w utrudnianiu życia.

 2. wiktoria

  tak? Dziwi mnie indolencja wielu osób, szczególnie radnych, w sprawie oburzająco wysokiej podwyżki za śmieci. O tych radnych, którzy ją poparli nie wspomnę, ale ich zapamiętamy. A tak a propos, panie burmistrzu , gdy mam mało kasy, nie dekoruję ponad stan balkonu ( chociaż kocham kwiaty)

 3. Basik

  Do komentujących- Nie czepiajjcie się posla i jego pomocnika. Czy oni bronia stolkow w Sremie? BRONIĄ OBYWATELI I JESZCZE WAM KRZYWDA?! NO CHYBA ZE TO SAMI PARTYJNIACY RZUCAJA KAMIENIAMI W OSOBY NIEWYGODNE DLA NICH SAMYCH.

 4. Grzegorz

  Nadszedł czas, że ktoś odważył się stanąć w obronie mieszkańców. Brawo Panie Mirku i Emilu. Domniemam, że powyższe, negatywne, komentarze piszą ludzie bezpośrednio zwiazani z partyjniackim systemem wyzysku społecznego w Śremie. Pamiętajcie radni i włodarze Śremu, że kłamstwo wyborcze pod publikę celem otrzymania mandatu zaufania społecznego ma krótkie nóżki. Bardzo krótkie. Jeszcze raz szczere gratulacje dla Mirka i Emila. Brawo i szacun za postawę spoleczna.

 5. Reformator

  Głupi i Głubszy w natarciu…… Ta dwójka nieudaczników jeszcze niczego dobrego nie zrobiła. Próbują zaistnieć ale każdy wie ile są warci…..!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *