NAJNOWSZE

No to mamy problem – „Chińczyki” będą truły Śremian!

„Trzeba podnieść larum Panie Śremski Komentarzu” – pisze do mnie czytelnik, który twierdzi, że do siedziby po byłej fabryce BASF w Śremie wprowadzą się dwaj inwestorzy z Chin: Capchem oraz Guotai-Huarong (GTHR), które by postawić tam fabrykę elektrolitu do baterii litowo-jonowych.

Obu inwestorów przepędziły z gminy Oława protesty mieszkańców, którzy twierdzili, że w produktach znajdują się substancje rakotwórcze, wysokotoksyczne, wybuchowe i łatwopalne. 

Mieszkańcy twierdzili (na podstawie opinii ekspertów), że wśród toksycznych substancji znajdzie się nitryl, czyli pochodna cyjanowodoru stosowanego podczas II wojny światowej w Cyklonie B, który służył do zabijania więźniów w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Zapraszam państwa radnych miejskich oraz radnych powiatowych do wnikliwego zbadania tej sprawy, abyśmy się nie obudzili pewnego poranka z ręką w przysłowiowym nocniku.

Udostępnij artykuł:

Polub profil na Facebooku

9 Komentarzy

 1. Anonim

  „Chińczycy” A jakbyscie się czuli gdyby o Polakach napisano w gazecie ” Polacy” albo nawet bardziej w sensie pogardliwym „Polaczki” bo taki odczytuję.

 2. B

  Umniejszanie problemu przez niektóre osoby jest śmieszny. Według mnie istotne nie jest to, że fabryka powstanie, ale to, że została przepchnięta w naszej gminie po cichu i mimo protestów w innej gminie (a najpewniej właśnie ze względu na nie) zaniechano badań pod kątem zagrożenia dla środowiska. Nie jest tajemnicą, że produkcja baterii wiąże się z dużymi zanieczyszczeniami, dlatego temat ten powinien zostać dokładnie zbadany, a nie został w ogóle.

 3. Dociekliwy

  No napewno będą ten nitryl rozsiewali z tej dużej wieży… BTW. Tyton też jest jedną z najbardziej udokumentowanych subatancji rakotwórczych a można kupić papierosy w każdym sklepie… to napewno też inicjatywa Burmistrza, tylko że zasięgiem obejmująca cały świat. Jak to mogło się przez tyle lat nie wydać….?

 4. Lul

  Tak na pewno przyjechali nas otruć i będą montować maszty 5G które będą kontrolować nasze umysły…. Ludzie weźcie się do roboty zamiast szukać sensacji tam gdzie to nie potrzebne.

 5. Śremianka

  Dlaczego wczesniej nie wiedzielismy o tych podłych planach burmistrza? Znany jest z tego typu dziwnych ukladów, tak samo jak z wysypiskiem w Pyszącej, w doopie ma nas mieszkanców, byle by tylko hajs mu się zgadzał. Cholera won z nim i won z tą firmą

 6. Bart

  https://www.tuolawa.pl/wiadomosci/20989,fabryka-elektrolitu-powstanie-pod-prusicami-inwestor-rezygnuje-z-godzikowic

  „28 września na wielu chińskich stronach pojawiła się informacja o tym, że w Śremie została kupiona ziemia oraz hale produkcyjne z budynkami biurowymi. I tam 21 sierpnia została wydana decyzja środowiskowa dla Capchemu. Poszło bardzo szybko, ponieważ burmistrz Śremu całkowicie odstąpił od oceny oddziaływania na środowisko. Prawdopodobnie nikt tego nie zaskarżył, co oznaczałoby, że decyzja jest prawomocna.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *