Tak zrozumiałem po przeczytaniu wywiadu z burmistrzem Śremu – Adamem Lewandowskim w miesięczniku „W Śremie”.
Pan burmistrz bardzo dyplomatycznie podszedł do tematu. Kontrola worków nie pozostawiła złudzeń, co do tego, że nie umiemy segregować.
Zresztą przeczytajcie sami:
Zacznijmy od tematu, z którym każdy ma do czynienia na co
dzień, a mianowicie śmieci. Przeprowadzono kolejną kontrolę na punkcie przeładunkowym w Mateuszewie. Jaki jest wynik? Czy mieszkańcy gminy Śrem dobrze segregują śmieci?
– Rzeczywiście, 22 lipca skontrolowane zostały odpady frakcji papier
– czyli niebieskie worki. Mieszkańcy przywiązują coraz większą uwagę do segregacji, wciąż jednak pojawiają się nieprawidłowości. W niebieskich workach znaleziono folię i kartony po mleku, które powinny trafić do worków żółtych, styropian z opakowań sprzętu AGD – ten z kolei powinien znaleźć się w odpadach zmieszanych, czy worki po cemencie, które należy zutylizować w firmie wywożącej odpady budowlane i nie można wrzucać ich do odpadów
komunalnych. Brak prawidłowej segregacji odpadów komunalnych prowadzi do wzajemnego zanieczyszczania odpadów. Ponadto, pozbywając się odpadów należy pamiętać, aby rozdzielić różne materiały,z których je wyprodukowano, czyli np. odkręcić metalowe nakrętki od szklanych butelek. Brak segregacji uniemożliwia efektywny odzysk surowca oraz obniża jego jakość.
Powtórzę po raz kolejny – jeżeli mamy problem z dopasowaniem odpadu do właściwej frakcji, korzystajmy z aplikacji EcoHarmonogram. Aplikacja jest bezpłatna. Po wpisaniu nazwy konkretnego odpadu w zakładce „gdzie wrzucić”aplikacja wskazuje, do której sekcji ma trafić. To jest naprawdę proste narzędzie.Przy budynkach wielolokalowych pojemniki są oznakowane informacjami o tym, jak segregować. Korzystajmy z tych wskazówek! Brak poprawnej segregacji ostatecznie spowoduje podwyżkę opłat za gospodarowanie odpadami, a to już zapewne nie jest pomyślna informacja. Dlatego zachęcam, by naprawdę rzetelnie przyłożyć się do segregacji. Poprzez codzienne czynności każdy z nas ma wpływ na najbliższe otoczenie, na ogólną gospodarkę śmieciami, a w efekcie na środowisko.
6 Komentarzy
Odpowiedź JANEK: O podwyżkach piszę co chwilę. Zapraszam do dogłębnej lektury.
Podwyżki zostały własnie uchwalone ale jakoś o tym nie ma newsa u Pana Piotra, zapewne jako wyborca Burmistrza Lewandowskiego, nie chce się narażąć … ot i cały „Komentarz POlityczny”.
Sortownia śmieci.
U mnie w mechlinie moi sąsiedzi nie segregują i ja mam płacić za ich głupotę ? Gdzie te wielkie kontrole czy mieszkańcy segregują i kary ? Ja rozumiem ze w blokach ciężko sprawdzić mieszkańców ale na wsiach ? Wystarczy sprawdzić czy ktoś worki wogole wystawia, bo jak sąsiedzi od stycznia tylko kubły wystawiają to wnioski same się nasuwają
Mechlin, co tydzien odstawiam kubel ze zmieszanym zapelniony gora w 1/3, Dzis wcale nie wystawilem bo prawie pusty, odpady segregowane wystawiam raz w miesiacu mimo ze odbieraja co dwa tygodnie… I tak pewnie więcej osob. A smieciary jezdza i spalaja paliwo. A my za to placimy
Np 100 gospodarstw segreguje 20 nie. Kto ma więcej płacić? Trochę to niesprawiedliwe