NAJNOWSZE

To chyba jest szczyt bezczelności rady powiatu w Śremie!?

Lobby lokalnych „patriotów” przeforsowało projekt rezolucji, nad którym radni powiatowi „pochylać” się będą w trybie oczywiście zdalnym na sesji w piątek 28 sierpnia. Chodzi o to, by zmusić rząd Morawieckiego, by kupił ruderę w Manieczkach i zaadoptował ją na Muzeum pamięci po Józefie Wybickim. Dla niezorientowanych – dworek ten wybudowano już po śmierci Wybickiego, więc nie widział on go wcale na oczy. Rada powiatu w Śremie chce teraz tę ruderę „wcisnąć” polskiemu rządowi.

To w tym budynku Jan Baier – legendarny dyrektor PGR w Manieczkach urządził w czasach realnego socjalizmu muzeum pamiątek po generale Wybickim. ŚP. Dyrektor PGR nie musiał się wysilać, by otworzyć takie muzeum – bo w tamtych czasach nikt nie musiał się liczyć z rachunkami ekonomicznymi.

Po przełomie społeczno – politycznym ziemia i dworek stały się własnością rolniczego biznesmena, który chce teraz to wszystko sprzedać.

Wątpię czy w czasach kryzysu rząd Morawieckiego to kupi. Przecież kupę pieniędzy trzeba jeszcze będzie włożyć w remont. Utrzymywać to, tylko po to, by dzieciaki z okolicznych gmin raz w roku przyjechały na wycieczkę, by w ramach lekcji historii zobaczyć jakieś stare rupiecie z epoki, w której żył twórca hymnu?

 

Udostępnij artykuł:

Polub profil na Facebooku

1 Komentarz

  1. Edek

    Oryginalny dworek Wybickiego spłonął, obecny powstał w 1894r. i jest zabytkowy. Józef Wybicki był właścicielem majątku Manieczki i wielu innych (Psarskie, Boreczek, przylepki), kaplica jest fundowana przez Niego. Nalezy się szacunek i pmaięc i trzeba te dorba utrzymać, nie wiem co Pan ma na myśli, wjechac buldożerem i zrównać to z ziemią ? Na czym Pana zdaniem ma polegać patriotyzm ? Bo jak czytam te Pana „komenatze polityczne” t opatriotyzm jest wtedy kiedy głosuje się na PO lub którąś z lewicujących partii. A może pomnik Lenina czy Marksa tam postawić jak w Niemczech zrobili ?
    Jest wielu młodych ludzi z pomysłami dzisiaj, na jłatwiej wjechać tam walcem i zniszczyć, trusniej z robić z tego atrakcyjne miejsce, dlaczego ma to być nudne muzem a moze coś wiecej, jakieś koncerty, multimedia, muzeum na miarę XXI wieku, może z samego parku zrobić coś fajnego i dołożyć atrakcji ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *