NAJNOWSZE

W Śremie rośnie liczba zgonów – wzrosną też ceny opłat cmentarnych

Czytelnik przysłał wiadomość:

„Witam. Czy widział Pan jakie podwyżki opłat cmentarnych dotyczy cmentarza na Helenkach, komunalnego, szykują nam nasi Radni?”

Sprawdziłem faktycznie Komisja Komunalna i Rozwoju Rady Miejskiej w Śremie w trybie zdalnym 12 maja – pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w tej sprawie.

Na początek kilka danych statystycznych:

Cmentarz Komunalny przy ul. Jacka Malczewskiego 15 istnieje od 1976 roku. Dotychczas pochowano na nim ponad 8000 zmarłych. Zostało na nim (dane z 4 maja) – jeszcze 98 wolnych miejsc i dodatkowo udało się wygospodarować – 30 pojedynczych grobów na ostatnim wolnym skrawku zieleni. Od stycznia do końca kwietnia na cmentarzu pochowano tam 97 zmarłych. Trwają prace przy rozbudowie nowej części Cmentarza. 383 miejsca grzebalne zostaną oddane do użytkowania zaraz po tym, jak zabraknie miejsc na głównym Cmentarzu.

Projekt uchwały zakłada nowe stawki opłat.

I tak przykładowo zapłacimy: za grób ziemny pojedynczy na okres 20 lat – 300 zł za grób dziecięcy do lat 6 i 500 zł za pozostałe.

Groby podwójne kosztować będą 800 zł, potrójne – 1200 zł, poczwórne 1500 zł. Pojedyncze miejsce urnowe to koszt 2000 zł.

Groby murowane kosztować będą 4000 zł – pojedynczy (1800 zł jeżeli będzie to miejsce urnowe) i 8000 zł za podwójny.

Nisza w ścianie urnowej kolumbarium – to koszt 4000 zł, za miejsce w niszy – 1800 zł.

Z uzasadnienia projektu wynika, że Gmina dopłaca do funkcjonowania Cmentarza i wzrost opłat jest konieczny.

Radni komisji pozytywnie zaopiniowali projekt podwyżek to: Żaneta Koch

Andrzej Mieloszyński; Robert Piątek; Piotr Rojek;  Nina Stępa i Martyna

Wachowiak. Wstrzymał się od głosu – Tomasz Jakuszek.

Komentując wiadomość od czytelnika:

No cóż żyjemy w czasach galopującej (czy można tak powiedzieć?) inflacji i radni raczej nie mają innego wyjścia i na pewno przyjmą projekt uchwały. Zakładam, że zarządca Cmentarza Komunalnego – PGK Spółka z o.o. gospodaruje się tam w należyty sposób, ale pewnie tak jest skoro Walne Zgromadzenie Wspólników i Rada Nadzorcza spółki nie mają zastrzeżeń?!

Udostępnij artykuł:

Polub profil na Facebooku

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *